3:2 la Augsburg: Eisbären Berlin își continuă seria din deplasare

Au ceva probleme, dar reușesc din nou. În prezent, Capitals sunt imbatabili pe gheață străină.

Antrenorul principal Serge Aubin de la Eisbären Berlin urmărește meciul..aussiedlerbote.de

Eisbären Berlin a sărbătorit a șaptea victorie consecutivă în deplasare în Liga germană de hochei pe gheață (DEL). Joi seara, liderul campionatului s-a impus cu 3:2 (2:0, 1:1, 0:1) pe terenul celor de la Augsburg Panthers. Eric Mik, Blaine Byron și Marcel Noebels au marcat pentru a asigura o victorie muncită pentru Capitals în primul lor meci după pauza din Cupa Germaniei.

În fața a 5146 spectatori pe Curt-Frenzel-Stadion, berlinezii au avut dificultăți în primele minute în fața gazdelor care au jucat energic și determinat. Cu toate acestea, ei au valorificat primele ocazii bune: mai întâi Mik a deviat un șut de la distanță al lui Kai Wissmann dincolo de raza de acțiune a portarului Markus Keller de la Augsburg, apoi Byron a marcat după o cursă solitară.

Echipa gazdă a rămas periculoasă și a redus din diferență în repriza a doua cu un gol al Anrei Hakulinen. Noebels a restabilit avantajul de două goluri al Capitals în această întâlnire acum variată. Echipa gazdă a crescut din nou presiunea în ultima repriză, iar Luke Esposito a marcat golul egalizator. Cu toate acestea, berlinezii și-au păstrat avantajul strâns cu mult efort și datorită unor parade puternice ale portarului Jake Hildebrand.