3:1 la Mannheim: Eisbären Berlin își continuă seria din deplasare

Eisbären Berlin a sărbătorit a opta victorie consecutivă în deplasare în Liga germană de hochei pe gheață (DEL). Duminică, echipa din capitală s-a impus cu 3:1 (0:0, 1:0, 2:1) la Adler Mannheim. Ei și-au datorat succesul în clasicul campionatului golurilor marcate de Tobias Eder, Patrice...

Tobias Eder (centru) de la Berlin nu reușește să-l învingă pe portarul lui Mannheim, Arno....aussiedlerbote.de
Tobias Eder (centru) de la Berlin nu reușește să-l învingă pe portarul lui Mannheim, Arno Tiefensee. Foto:.aussiedlerbote.de

Liga germană de hochei pe gheață - 3:1 la Mannheim: Eisbären Berlin își continuă seria din deplasare

Eisbären Berlin a sărbătorit a opta victorie consecutivă în deplasare în Liga germană de hochei pe gheață(DEL). Duminică, echipa din capitală s-a impus cu 3:1 (0:0, 1:0, 2:1) la Adler Mannheim. Ei și-au datorat succesul în clasicul campionatului golurilor marcate de Tobias Eder, Patrice Cormier și Frederik Tiffels, precum și unei prestații defensive solide pe perioade lungi de timp.

În fața celor 12.390 de spectatori de pe Mannheim Arena, echipa gazdă a început cu multă presiune și și-a creat primele ocazii clare. Cu toate acestea, Urșii Polari au reușit să supraviețuiască nevătămați primei faze de insistență a celor de la Kurpfälzer și au intrat mai bine în joc pe parcursul primei reprize.

Mannheim a început mai bine și după prima pauză, înainte ca ambele echipe să primească numeroase penalități de timp. Echipa gazdă a profitat de acest lucru: Eder i-a adus în avantaj cu puțin timp înainte de finalul reprizei a doua, când pe gheață se aflau doar patru jucători de ambele părți.

Cormier a mărit avantajul cu un gol în prelungiri la doar 63 de secunde după ultima repriză. Gazdele au reușit să mai reducă o dată diferența cu un gol al lui Jordan Szwarz, dar Tiffels a făcut diferența cu 58 de secunde înainte de finalul perioadei, după ce portarul lui Mannheim, Arno Tiefensee, a fost scos de pe gheață în favoarea unui patinator în plus.

DEL, tabele și rezumat al zilei de meci Eisbären Berlin, program Eisbären Berlin, echipă și DEL-statistică