3:1 împotriva lui Wiesbaden: SC Potsdam se califică în semifinalele Cupei

Riccardo Boieri, antrenorul lui Potsdam..aussiedlerbote.de

Jucătoarele de la SC Potsdam au ajuns în semifinalele Cupei Germaniei la volei. Echipa antrenorului Riccardo Boieri a învins miercuri, acasă, în optimi, cu 3:1 (25:20, 20:25, 30:28, 25:14), VC Wiesbaden, ocupanta locului șapte în Bundesliga, după o luptă grea.

În semifinale, femeile din Brandenburg vor trebui să se confrunte cu Red Ravens Vilsbiburg pe 14 decembrie. Acesta a fost rezultatul tragerii la sorți efectuate imediat după încheierea meciului.

În fața a 845 de spectatori, în fața celor de la Wiesbaden, Potsdam a trebuit să facă față handicapului că playmaker-ul lor Kristina Guncheva a suferit o accidentare la gleznă chiar în primul set la 8:6 și a trebuit să fie înlocuită de Raquel Lazaro. Acest lucru a scos temporar SCP-ul din ritm. Cu toate acestea, cu o apărare puternică în blocaj și cu un punctaj de încredere al Rodicăi Buterez și al lui Danielle Harbin, echipa a câștigat primul set.

Runda a treia a fost decisivă. Potsdam a condus deja cu 21:14, dar a pierdut avantajul. În cele din urmă, gazdele au fost nevoite să prelungească setul, au respins trei mingi de set și au valorificat cea de-a cincea minge de set cu un blocaj al Anastasiei Cekulaev pentru a obține 30:28. SCP a avut apoi un meci ușor împotriva adversarelor lor demoralizate.