3:1 cu Frankfurt: Urșii Polari se impun grație hat-trick-ului lui Veilleux

Eisbären Berlin a pus capăt seriei de înfrângeri în Liga Germană de hochei pe gheață (DEL). Vineri seara, echipa din capitală s-a impus cu 3:1 (0:0, 0:1, 3:0) în fața celor de la Löwen Frankfurt, după ce pierduse trei meciuri la rând. Berlinezii au datorat succesul obținut cu greu atacantului...

(de la stânga la dreapta) Frederik Tiffels din Berlin, Ty Ronning din Berlin, Zach Boychuk din....aussiedlerbote.de
(de la stânga la dreapta) Frederik Tiffels din Berlin, Ty Ronning din Berlin, Zach Boychuk din Berlin și Jonas Müller din Berlin patinează împreună pe gheață. Foto:.aussiedlerbote.de

Hochei pe gheață - 3:1 cu Frankfurt: Urșii Polari se impun grație hat-trick-ului lui Veilleux

Eisbären Berlin a pus capăt seriei de înfrângeri în Liga Germană de hochei pe g heață (DEL). Vineri seara, echipa din capitală s-a impus cu 3:1 (0:0, 0:1, 3:0) în fața celor de la Löwen Frankfurt, după ce pierduse trei meciuri la rând. Berlinezii au datorat succesul obținut cu greu atacantului lor Yannick Veilleux, care a marcat toate cele trei goluri.

În fața celor 12.630 de spectatori prezenți pe arena din Ostbahnhof, ambele echipe au fost rareori periculoase la început. Echipa gazdă a avut ocaziile ceva mai bune în prima repriză, dar nu a reușit să le fructifice. Berlinul a continuat să domine jocul și după prima pauză, dar oaspeții au fost acum mai eficienți. Julian Napravnik a marcat și i-a adus pe hessieni în avantaj.

Berlinul a crescut apoi presiunea, dar a avut mult timp ghinion în fața porții adverse. Abia în ultima repriză Veilleux a marcat golul egalizator, după o pasă încrucișată de la Manuel Wiederer. Puțin mai târziu, canadianul a avut din nou succes: când gazdele jucau în prelungiri, el a deviat decisiv un șut de la distanță al lui Ben Finkelstein. Cu șase secunde înainte de finalul partidei, Veilleux a marcat al treilea gol pentru decizia finală, după ce hessienii l-au scos de pe gheață pe portarul Marvin Cüpper în favoarea unui jucător de câmp în plus.

DEL, tabele și rezumat al zilei de meci Eisbären Berlin, program Eisbären Berlin, echipă și statistici DEL-Statistică