Timothee Carle de la Berlin joacă mingea peste poartă..aussiedlerbote.de

3:0 cu Lisabona: BR Volei începe cu dreptul în clasa I

Volei Berlin a început cu succes faza grupelor din Liga Campionilor la volei. Liderul din Bundesliga s-a impus joi cu 3:0 (27:25, 25:19, 25:21) în fața campioanei Portugaliei, Benfica Lisabona. În fața a 5167 spectatori din Max-Schmeling-Halle, Marek Sotola a fost cel mai bun atacant al învingătorilor, cu 19 puncte. Celelalte adversare din această grupă sunt Halkbank Ankara și GSD Piacenza din Italia.

Berlinul a intrat cu greu în joc. Benfica a avut un avantaj de trei puncte în prima repriză (13:10, 18:15), dar a ratat două mingi de set pe final. Situația s-a schimbat când Timothee Carle a adus echipa gazdă în avantaj, 26:25. Un blocaj al căpitanului Ruben Schott a decis în cele din urmă setul în favoarea gazdelor.

Acest sentiment de reușită le-a dat berlinezilor încrederea și sprijinul de care aveau nevoie pentru a prelua controlul jocului. Echipa și-a îmbunătățit în special apărarea în blocaj, iar atacantul în diagonală Sotola a dezvoltat și el mai multă pătrundere din acel moment. Francezul Carle a impresionat, de asemenea, cu atacul său puternic.

Echipa portugheză s-a mai revoltat o dată în setul trei, dar la 19:19, voleibalistele au făcut break-urile decisive pe serviciul lui Sotola și au dus scorul la 22:19.