2:3 în duelul nordic: Hansa a fost învinsă la limită de St. Pauli

Hansa Rostock pierde duelul exploziv cu FC St. Pauli. Meciul a rămas palpitant până cu puțin timp înainte de final.

Kai Pröger (l) de la Rostock și Philipp Treu de la St Pauli se luptă pentru minge..aussiedlerbote.de

FC Hansa Rostock a fost învinsă la limită, scor 2-3 (1-3), de FC St. Pauli, în duelul exploziv din nordul ligii a 2-a Bundesliga. În fața a 27.100 de spectatori, Junior Brumado a adus-o pe Rostock în avantaj din prima repriză, cu un penalty (minutul 9). St. Pauli a egalat imediat cu un șut de la distanță al lui Manolis Saliakas (15) și a mărit avantajul la 3:1 înainte de pauză prin golurile lui Marcel Hartel (18) și Oladapo Afolayan (23). În ultima fază încinsă, Hansa a redus diferența la 2:3 cu un penalty transformat de Brumado (78). În ciuda altor ocazii de top ale lui Brumado (87') și Kevin Schumacher (90'), Rostock nu a reușit să egaleze.

În timp ce FC St. Pauli și-a apărat avansul în fruntea clasamentului, Hansa, aflată pe locul 14, va trebui să privească din nou spre zona retrogradării.