2:2 - Facklam o împinge pe Lübeck la o remiză în prelungiri

VfB Lübeck smulge o remiză în fața celor de la Arminia Bielefeld la ultima acțiune a meciului. O fază nebună în repriza a doua și un final de meci palpitant asigură spectacolul.

Antrenorul lui Lübeck, Lukas Pfeiffer, se află pe margine..aussiedlerbote.de

VfB Lübeck a obținut o remiză pe final de meci în Liga a 3-a de fotbal, grație unei duble a atacantului Mats Facklam. Duminică, împotriva celor de la Arminia Bielefeld, formația hanseatică a întors un deficit la ultima acțiune a meciului și a remizat cu 2:2 (0:0). După 16 meciuri, echipa Hanseatic se află pe locul 16 în clasament, dar poate fi depășită de Hallescher FC.

Merveille Biankadi (minutul 56) și Leon Schneider (minutul 62) au marcat pentru Bielefeld, în fața a 8293 de spectatori pe stadionul Lohmühle. Facklam (min. 63/90+6) a fost eroul zilei pentru Lübeck.

Ambele echipe au avut inițial probleme, dar repriza a doua a compensat 45 de minute dificile. După o centrare de la Kaito Mizuta, Fabian Klos a centrat pentru Biankadi, care a marcat cu un șut direct din apropiere. Schneider și-a mărit scorul la scurt timp după aceea - Klos a oferit din nou o pasă de gol cu o lovitură de cap.

Lübeck și-a arătat moralul: Facklam, care intrase pe teren ca rezervă cu câteva secunde mai devreme, a marcat golul egalizator cu un șut puternic de la distanță. Într-un act de disperare, în care portarul lui VfB, Philipp Klewin, a ajutat și el în calitate de atacant, cu o lovitură liberă în al șaptelea minut de întrerupere, mingea a ajuns la Facklam, rămas liber, care i-a oferit lui Lübeck egalarea pe final de meci.