Antrenor Sebastian Hinze. Rhein-Neckar Löwen și-a continuat seria de victorii în Liga Europeană..aussiedlerbote.de

14 goluri de la Kirkelökke: Leii de la handbal se impun la Lisabona

Rhein-Neckar Löwen și-a continuat seria de victorii în Liga Europeană. Echipa de handbal din Bundesliga s-a impus marți cu 36:35 (19:15) pe terenul celor de la Benfica Lisabona, obținând a treia victorie în trei meciuri. Niclas Kirkelökke a fost cel mai bun marcator, cu 14 goluri, pentru câștigătoarea cupei Germaniei, care a învins anterior pe IFK Kristianstad și HBC Nantes. În calitate de lider al Grupei A, echipa din Mannheim își poate asigura calificarea în turul principal încă de săptămâna viitoare, în meciul retur cu Benfica.

Leii au avut un start foarte slab la Lisabona, fiind conduși cu 4:8 după doar 14 minute. Cu toate acestea, oaspeții au întors jocul datorită infailibilului Kirkelökke și a internaționalului de rezervă Juri Knorr și au condus cu 19:15 la pauză. După pauză, clubul din Bundesliga s-a distanțat chiar și cu 25:17 (38') înainte de a readuce Benfica în joc. Kirkelökke a răscumpărat dubla campioană a Germaniei cu golul victoriei cu puțin timp înainte de fluierul final.