1. FC Nürnberg pierde în fața lui Karlsruher SC după un gol-fulger

După câteva secunde, Karlsruher SC preia conducerea în fața lui 1. FC Nürnberg. Ocaziile ratate inițial nu se întorc împotriva lor. "Clubul" ratează o ocazie uriașă.

Portarul lui Nürnberg părăsește terenul după înfrângerea cu 4:1..aussiedlerbote.de

1. FC Nürnberg a suferit o înfrângere grea în cea de-a doua etapă din Bundesliga. În schimb, un gol fulger după mai puțin de 15 secunde și două goluri pe final de meci au ajutat-o pe Karlsruher SC să se impună pe teren propriu. În cele din urmă clar 1:4 (0:1) duminică, Paul Nebel a dat gazdelor un avantaj neobișnuit de devreme în duelul distractiv. Fostul erou al retrogradării de la Nürnberg, Fabian Schleusener (70') și Budu Siwsiwadse, cu o dublă pe final de meci (89'/90'+4), au marcat celelalte goluri pentru formația din Baden, aflată recent în dificultate. Can Uzun, care are doar 18 ani, egalase între timp pentru Nürnberg (61').

Cu această înfrângere de după pauza internațională, franțuzoaicele lui Cristian Fiel nu au reușit să țină pasul cu locurile de promovare și sunt în continuare pe locul 9, cu 21 de puncte. KSC a urcat pe locul 14 și s-a distanțat la trei puncte de locurile retrogradabile.

Mijlocașul Nebel a marcat după o lovitură de la distanță și a ratat de puțin recordul pentru cel mai rapid gol din fotbalul profesionist german. Benjamin Siegert a fost mai rapid pe 5 octombrie 2007, când a marcat după doar opt secunde și a făcut 1-0 pentru SV Wehen Wiesbaden împotriva SpVgg Greuther Fürth într-un meci din a doua divizie.

Startul ideal convenea gazdelor, după o singură victorie în precedentele nouă meciuri din liga secundă. Echipa antrenorului Christian Eichner nu și-a asumat prea multe riscuri, dar și-a creat mai multe ocazii mari pe gazonul proaspăt amenajat. Nürnberg a fost ineficientă din punct de vedere ofensiv într-o primă repriză dezamăgitoare.

În a doua repriză, pe alocuri s-a părut că ocaziile ratate s-ar putea răzbuna pentru KSC. Schleusener a nimerit bara transversală pentru gazde, care au lovit stâlpul în prima repriză. Cu o lovitură de cap a lui Schleusener din centrarea lui Nebel și Siwsiwadse, care intrase pe teren ca rezervă cu puțin timp înainte, a făcut 1:1.