Golgeterul lui Magdeburg, Baris Atik (l), bate palma cu antrenorul Christian Titz..aussiedlerbote.de

1. FC Magdeburg învinge pe terenul ultimei clasate, VfL Osnabrück

1. FC Magdeburg a învins din nou, după opt meciuri fără victorie. Echipa lui Christian Titz s-a impus sâmbătă cu 2:0 (0:0) pe terenul celor de la VfL Osnabrück, în etapa a 2-a din Bundesliga. Baris Atik (minutul 52) a deschis scorul în fața a 14.741 de spectatori pe Stadion an der Bremer Brücke, înainte ca înlocuitorul Luca Schuler (minutul 71) să majoreze avantajul. Magdeburg a jucat la zero pentru prima dată în acest sezon și a urcat deocamdată pe locul 13 în clasament.

FCM a început cu multă posesie și presiune și a avut ghinion în minutul 14, când tentativa de degajare a lui Niklas Wiemanns s-a întors de la bara transversală și a intrat pe teren în loc de poartă. Osnabrück, cu Martin Heck pe bancă în calitate de antrenor interimar, a devenit mai activă și a avut trei ocazii bune prin Oumar Diakhité (20, 25) și Christian Conteh (25).

Magdeburg s-a pierdut în jocul de pase scurte și a scos în mod repetat ritmul meciului. Castaignos a avut cea mai bună ocazie de a deschide scorul (34'), când jocul a fost direct, rapid și precis. Atik, care a devenit tată joi, a marcat după schimbare (52'). Înlocuitorul Schuler, care nu a fost titular pentru prima dată în acest sezon, a majorat avantajul la 2-0 după o lovitură liberă executată de Atik, primul său gol din a cincea zi de campionat.