05 antrenor interimar caută soluții la problema accidentărilor

Mainz, care se află în lupta pentru retrogradare, nu are mulți dintre jucătorii săi cheie din apărare din cauza accidentărilor. Cu toate acestea, căpitanul Widmer și atacantul Burkhardt ar putea reveni la Hoffenheim.

Antrenorul interimar Jan Siewert de la FSV Mainz 05 înainte de meciul de pe stadion..aussiedlerbote.de

Lista jucătorilor accidentați de la FSV Mainz 05 este lungă, dar nu este un motiv pentru ca antrenorul interimar Jan Siewert să se plângă. "Trebuie să facem din necesitate o virtute", a declarat el înaintea meciului de duminică din Bundesliga (17:30/DAZN) de la TSG 1899 Hoffenheim. "Bineînțeles, situația personalului nu este ideală. Dar eu nu sunt genul care să reacționez cu îngrijorare. Sarcina noastră este să găsim soluții". Doar cei trei fundași centrali Sepp van den Berg, Andreas Hanche-Olsen și Maxim Leitsch sunt indisponibili.

De asemenea, există încă un mic semn de întrebare cu privire la implicarea portarului titular Robin Zentner, care nu a luat parte la antrenamentele echipei în timpul pauzei internaționale din cauza unor probleme musculare. "Dar el ar trebui să fie bine pentru duminică", a declarat Siewert.

În urma demisiei predecesorului său Bo Svensson, fostul selecționer al echipei U23 se va afla pentru a treia oară pe banca de rezerve alături de profesioniști. Cu el la conducere, Mainz, care se află în lupta pentru retrogradare, a obținut prima victorie a sezonului cu RB Leipzig (2-0) și o remiză fără goluri la Darmstadt 98. În continuare, el refuză să răspundă la întrebările despre viitorul său: "Nu vreau să vorbesc despre viitorul meu pentru a nu-mi pierde concentrarea asupra meciului cu Hoffenheim.

Totuși, în ceea ce privește personalul, există și vești pozitive. Atacantul Jonathan Burkhardt este pregătit să revină după o pauză de un an. "Jonny este un candidat pentru echipă. Va trebui să vedem dacă este suficient pentru primele minute", a declarat Siewert. Căpitanul Silvan Widmer ar putea chiar să înceapă de la început, după o nouă perioadă lungă de absență. "Silvan este mult mai departe decât era în urmă cu câteva săptămâni. El ar fi gata să intre în 11-le de start până acum".