0:2 la Stuttgart: BVB a fost eliminată din Cupa DFB

Ca și în campionat, Dortmund pierde și în cupă la VfB. Vicecampionii au jucat prea prost - și au fost penalizați. Primul titlu s-a dus. Mai întâi Guirassy înscrie din nou, apoi Silas.

Edin Terzic, antrenorul lui Dortmund, ține în mână un microfon DAZN în timpul unui interviu. Foto:.aussiedlerbote.de

Fotbal - 0:2 la Stuttgart: BVB a fost eliminată din Cupa DFB

Borussia Dortmund a pierdut probabil cea mai mare șansă de a câștiga titlul în acest sezon. BVB a fost eliminată în 16-imile de finală ale Cupei DFB, după o înfrângere meritată, miercuri, cu 2-0 (0-0) pe terenul lui VfB Stuttgart. Atacantul de top Serhou Guirassy (minutul 54) și înlocuitorul Silas (minutul 77) au marcat în fața a 54.200 de spectatori pentru șvabi, care au sărbătorit a patra victorie competițională consecutivă și vor avea multă încredere în următorul meci de campionat cu Bayer Leverkusen de duminică.

Dortmund, care a dezamăgit îndelung și se află deja la zece puncte în spatele liderului Leverkusen în Bundesliga, va lupta pentru puncte importante în lupta pentru locurile din Liga Campionilor, sâmbătă, cu RB Leipzig.

BVB a înfruntat frontul doi al lui Stuttgart, format din Guirassy și Deniz Undav, cu o apărare în trei, cu căpitanul Emre Can apărând pe dreapta. Spre deosebire de înfrângerea cu 2-1 din campionat de acum trei săptămâni și jumătate, în care jucaseră lamentabil, oaspeții au reușit să împiedice în mare măsură marile ocazii ale lui Stuttgart, cel puțin pentru o vreme. Undav a ratat cu o lovitură de cap în prima repriză (24') cea mai bună ocazie pentru VfB, care a dominat, dar a fost inițial prea puțin eficientă. Cu puțin timp înainte de pauză, o pierdere de balon a lui Jamie Bynoe-Gittens, de la Dortmund, a rămas nepedepsită.

Apropo de pierderi de mingi, vicecampioana a făcut mult prea multe sub ochii selecționerului Julian Nagelsmann. Drept urmare, BVB nu și-a pus aproape deloc în evidență jucătorii rapizi din atac. Marcel Sabitzer a fost ghinionist cu un șut care a lovit bara transversală (20'), în rest Borussia nu a avut prea multe acțiuni în atac.

Fostul căpitan Marco Reus, Julian Brandt și Niclas Füllkrug au fost nevoiți să stea pe bancă la trei zile după egalul 1-1 de la Leverkusen. Füllkrug l-a înlocuit pe Youssoufa Moukoko, accidentat, în minutul 24, dar abia dacă a primit centrări utilizabile în centrul atacului.

Antrenorul BVB, Edin Terzic, a reacționat și l-a introdus pe Brandt în repriza a doua pentru a oferi mai multă ușurare ofensivă. Ramy Bensebaini a intrat și el în locul fundașului Marius Wolf, care își luxase glezna în prima repriză. Cu toate acestea, Stuttgart a rămas echipa dominantă. În minutul 51, Guirassy nu a reușit să-l învingă pe portarul oaspeților, Gregor Kobel, din apropiere.

La scurt timp după aceea, portarul elvețian nu a avut nicio șansă în fața atacantului internațional al Guineei și i-a trecut mingea printre picioare. Acesta a fost cel de-al 18-lea gol competițional al lui Guirassy în acest sezon. În confruntarea din campionat, el marcase golul decisiv din penalty.

VfB a fost aproape de a face 2:0 imediat, dar Kobel a mai salvat genial la Enzo Millot (58'). De partea cealaltă, presupusul gol egalizator al lui Bynoe-Gittens a fost anulat pe bună dreptate pentru offside (60'). Marea ofensivă finală a Borussiei a luat sfârșit, dar în schimb Stuttgart a marcat al doilea gol: Joker Silas a trimis calm mingea în colțul din dreapta.