0:2 cu Magdeburg: Osnabrück pierde în ciuda noului antrenor

Doar o schimbare de antrenor nu a rezolvat problemele sportive ale lui VfL Osnabrück. Echipa din partea de jos a clasamentului a pierdut în fața unui alt club aflat în criză, cu un nou antrenor.

Maximilian Thalhammer (stânga) de la Osnabrück și Baris Atik (al doilea din stânga) de la Magdeburg....aussiedlerbote.de
Maximilian Thalhammer (stânga) de la Osnabrück și Baris Atik (al doilea din stânga) de la Magdeburg se luptă pentru minge..aussiedlerbote.de

Lipsa de succes a lui VfL Osnabrück continuă și după schimbarea antrenorului. Echipa aflată pe ultimul loc în Bundesliga 2 a pierdut sâmbătă primul meci după despărțirea de Tobias Schweinsteiger, 0:2 (0:1), în fața echipei 1. FC Magdeburg, care până atunci rămăsese fără victorie de opt ori la rând. Baris Atik (minutul 52) și Luca Schuler (minutul 71) au marcat pentru a pune capăt rundei negative a celor de la Magdeburg.

La VfL, Martin Heck, în vârstă de 40 de ani, a stat pe bancă în calitate de antrenor interimar. El a lucrat anterior ca asistent al popularului antrenor Schweinsteiger, câștigător al promovării. La debutul lui Heck, Osnabrück a jucat cu mai mult angajament decât în ultimul meci al lui Schweinsteiger la Braunschweig (2-3). Cu toate acestea, VfL a continuat să fie lipsită de convingere și de pătrundere în atac în fața a 15.741 de spectatori.

Magdeburg a fost mai bună încă de la început. Ei ar fi putut prelua conducerea încă din prima repriză, cu un șut din întoarcere al lui Luc Castaignos (28'). Golul de deschidere al lui Atik a pus capăt, în cele din urmă, credinței lui Osnabrück că poate câștiga. VfL este acum fără victorie în șapte meciuri din a doua divizie.