Înfrângere pentru echipa DFB la debutul acasă al lui Nagelsmann

Într-un meci nebunesc împotriva Turciei, echipa națională a alimentat din nou îngrijorarea fanilor germani cu privire la Campionatul European. Apărarea rămâne punctul slab sub conducerea lui Julian Nagelsmann.

Echipa DFB a fost învinsă de Turcia la Berlin..aussiedlerbote.de

Julian Nagelsmann a îndrăznit prea mult: după multă forță ofensivă și greșeli de apărare care au ridicat părul în cap, naționala de fotbal a Germaniei a suferit prima înfrângere sub comanda noului selecționer, în ceea ce a fost un debut emoționant pe teren propriu.

Înfrângerea cu 2:3 (1:2) în fața Turciei, pe Stadionul Olimpic din Berlin, cu 72.592 de spectatori, care a fost plin de spectatori, a fost un amărât de umezeală cu șapte luni înainte de startul Campionatului European de acasă. Nagelsmann mai are încă mult de lucru pentru a reveni în capitală pentru finala din 14 iulie 2024.

Havertz și Füllkrug au marcat

Kai Havertz (minutul 5) și Niclas Füllkrug (minutul 48), care a fost repartizat în mod surprinzător pe postul de fundaș stânga, au marcat golurile unei echipe DFB extrem de ofensivă. Totuși, nu doar golurile lui Ferdi Kadioglu (38) și Kenan Yildiz (45.+2) au scos la iveală deficitele din apărarea turcă. Penalty-ul obținut de Yusuf Sari în minutul 71, după o minge de mână a lui Havertz, a pecetluit în cele din urmă înfrângerea.

Marți (20:45/ZDF) oferă șansa de a se revanșa. Apoi vor înfrunta o altă participantă la Campionatul European, împotriva Austriei, la Viena. O mică rază de speranță: ultima dată când Germania a pierdut în fața Turciei (1-2), în 2005, basmul de vară al Cupei Mondiale a avut loc doar câteva luni mai târziu.

Fluierături pentru echipa DFB

Echipa condusă de căpitanul Ilkay Gündogan a fost întâmpinată cu fluierături și huiduieli din partea zecilor de mii de fani turci prezenți pe arenă în timpul încălzirii. Gündogan a jucat pentru prima dată împotriva țării de origine a părinților săi și a trăit ceva asemănător unui meci în deplasare. Lucrurile vor fi foarte diferite la Campionatul European din vara anului viitor.

Până atunci, Nagelsmann și echipa sa mai au doar câteva ocazii de a-și regăsi forma și de a juca pentru a reintra în inimile fanilor germani. Împotriva turcilor, succesorul nefericitului Hansi Flick a încercat un experiment neașteptat: Havertz a început în stânga celor patru fundași, în fața portarului Kevin Trapp, care l-a înlocuit pe Marc-André ter Stegen, care a fost nevoit să se retragă din cauza unor probleme la spate.

"În general, am o mare fantezie pentru el, pentru că este un fotbalist excepțional de bun", a declarat Nagelsmann înaintea meciului la RTL. Havertz a demonstrat cât de ofensiv ar trebui să interpreteze profesionistul lui Arsenal FC rolul său nefamiliar după doar patru minute, când a finalizat un atac excelent în zona de cinci metri a turcilor cu deschiderea scorului. Benjamin Henrichs îi dăduse o pasă bună lui Leroy Sané în spatele apărării oaspeților, iar jucătorul de la Munchen i-a întins mingea lui Havertz.

Meci acasă pentru Turcia

"Victorie în deplasare", au strigat ironic fanii germani după gol. Fluierăturile stridente ale suporterilor turci au tăcut acum, iar atmosfera din tribune a rămas oricum liniștită. Potrivit poliției, nu au existat incidente majore în timpul marșului fanilor turci spre Stadionul Olimpic, în afară de câteva rachete pirotehnice care au fost declanșate.

Ambele echipe au jucat un meci animat pe teren, cu echipa germană inițial în control. Sané ar fi putut să-și majoreze scorul în minutul 16, dar șutul său de la 18 metri l-a ratat atât pe portarul Altay Bayindir, care se grăbise să iasă în afara terenului, cât și poarta.

Totuși, după o fază de început puternică, elevii lui Nagelsmann au început din ce în ce mai mult să dea dovadă de șovăielile defensive care deveniseră familiare în ultimele luni. Tocmai aceste puncte slabe au fost cele asupra cărora selecționerul național a dorit să lucreze în cadrul actualului program de pregătire pentru a reduce numărul de goluri primite.

Era aproape inevitabil ca turcii să egaleze, deoarece au crescut în forță. Henrichs și Sané l-au lăsat pe Kadioglu să le scape în spate, iar vârtejul turc a finalizat cu sânge rece la colțul lung. Încă o dată, echipa germană nu a reușit să înscrie golul pe care îl spera.

Și a fost și mai rău: cu puțin timp înainte de pauză, o minge în diagonală a lui Kaan Ayhan l-a depășit pe Henrichs, care a rămas singur în spatele lui Yildiz. Jucătorul de 18 ani, născut la Regensburg și format la FC Bayern, a trimis superb mingea în colțul din dreapta al porții, iar Trapp nu a avut din nou nicio șansă.

Nagelsmann furios

Furios, Nagelsmann a fost primul care a călcat în picioare la vestiare. În tribune, fostul selecționer Joachim Löw s-a minunat de prestația tot mai alarmantă a gazdelor. Cu toate acestea, discursul lui Nagelsmann de la pauză a avut rapid efect. La primul atac, echipa sa a egalat scorul la 2:2, când Wirtz l-a găsit pe Füllkrug, care fusese complet nemarcat până atunci, după o cursă solo excelentă, care a marcat al zecelea său gol în al doisprezecelea meci internațional cu un șut sec pe jos.

Următorul moment de șoc a urmat însă la scurt timp după aceea, când Salih Özcan, de la Dortmund, a lovit stâlpul îndepărtat al porții germane de la 18 metri (52'). Echipa DFB pur și simplu nu a reușit să pună stăpânire pe joc, deoarece turcii au ripostat cu multă pasiune și au fost ajutați și de probele video.

Arbitrul polonez Bartosz Frankowski a sancționat cu penalty un handbal discutabil al lui Havertz. Sari l-a învins pe Trapp, care avea încă degetele pe minge.

Nagelsmann i-a trimis acum pe teren pe Leon Goretzka și Serge Gnabry în locul lui Wirtz și al neconvingătorului Joshua Kimmich. Marvin Ducksch, de la Bremen, care a intrat în locul lui Julian Brandt, a debutat și el la echipa națională în ultimele minute. Gnabry a mai avut șansa de a egala, dar a ratat de puțin o centrare a lui Henrichs (86').

Internaționalul englez Kai Havertz (r) a adus echipa DFB în avantaj.